Daf xf 105 – wyjątkowy samochód ciężarowy

Daf xf 105 – efektywny samochód ciężarowy

Ciężarówka? A co to?

Samochód ciężarowy to taka duża wersja samochodu osobowego, z tym, że ciężarówka została stworzona, aby przewozić towary o dużym tonażu. Oznacza to, że jej silnik musi mieć wysoką moc, by poradzić sobie z dużymi pakunkami w każdej sytuacji na drodze. Po płaskiej powierzchni czy pod górę, samochód ciężarowy powinien równie sprawnie poradzić sobie z dostarczeniem ładunku na czas. Jednakże to od wiedzy i umiejętności kierowcy zależy jego właściwe eksploatowanie. Oprócz pasjonatów szybkich i luksusowych aut osobowych nie brakuje tych, którzy interesują się ciężarówkami. Dla kierowcy samochodu ciężarowego, który jest zatrudniony w firmie przewożącej towary po całym świecie, oprócz miejsca pracy ciężarówka jest także miejscem codziennego życia. To w niej spędzają wiele godzin każdego dnia pracy. Jest to tak jakby ich drugi dom.

W związku z tym, z dnia na dzień na europejskim rynku samochodów ciężarowych powstają coraz to lepsze i wygodniejsze wersje ciężarówek. Właściciele firm przewozowych, którzy inwestują w swój sprzęt samochodowy dokonują zakupu lepszych i nowszych aut.
Istnieją miejsca, chociażby targi, gdzie producenci ciężarówek „chwalą się” swoimi cackami, a przy tym zaznajamiają potencjalnych odbiorców z produktem.

DAF 105 z linii XF

Jedną z firm produkujących samochody ciężarowe jest DAF. Jest to holenderskie przedsiębiorstwo, które za model xf 105 zostało wyróżnione nagrodą „Truck of the Year 2007„. Daf xf 105 został wprowadzony do produkcji na masową w 2006 roku, by już następnego roku znaleźć uznanie wśród właścicieli i kierowców ciężarówek, potocznie nazywanych ciągników.
Jest to ulepszona wersja ciężarówki Daf xf 95. W sto piątce zmodernizowano kabinę oraz wprowadzono bardziej ekonomiczne i ekologiczne silniki Paccar MX.
Wśród parametrów technicznych samochodu Daf xf 105 należy bez wątpienia wyróżnić po 4 zawory na cylinder, turbodoładowanie i chłodzenie powietrza doładowującego, jednosekcyjne pompy wtryskowe PLD. Trwałość silnika szacuje się tu na 1,6 mln km. Standardowo w tego typu sprzęcie występuje aż 16-biegowa przekładnia biegowa.
Na pierwszy rzut oka liczby, w postaci chociażby skrzyni biegów, mogą szokować kierowcę samochodu osobowego. Nic dziwnego, bo ciężarówka to bardziej zaawansowany sprzęt, który codziennie przemierza wiele tysięcy kilometrów.

DAF XF 105 to wyjątkowo udany model samochodu ciężarowego. Pomimo prezentacji modelu w 2006 roku jest on ciągle w produkcji. Trwałość i szeroki dostęp do części zamiennych sprawiają, że model ten jest chętnie wybierany zarówno jako pojazd nowy jak i używany.

Daf xf 105 – wyjątkowy samochód ciężarowy
5 (100%) 3 votes